Skip links

Su Arıtma Cihazı Bakımı

Su Arıtma Cihazı musluklardan akan kirli şebeke suyuna arıtma işlemi yaparak, suyu sağlıklı ve içilebilir hâle getirmektir. Gününüzün her saatinde ihtiyacınızı gidermek için kullandığınız su arıtma cihazları son derece işlevsel ürünlerdir. Ev Tipi Su Arıtma Sistemleri, damacana ve bidon sulara para vermek istemeyen ve masrafı önlemek isteyen kişiler için çok avantajlı bir cihazdır. Ancak su arıtma cihazları’nın uzun ömürlü olabilmesi ve sürekli olarak su temizleme işlemine devam edebilmesi için düzenli olarak belli periyotlar halinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Su arıtma cihazı markalarında hangi markayı seçmiş olursanız olun tüm cihazlar için bakım yapılması gereklidir. Yapılan bakım cihazın ömrünü uzatır.

Su Arıtma Cihazı’nın bakımlarını yaparken filtre değiştirmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Cihazda kullanmış olduğunuz filtrelerin belli bir ömrü vardır. Bu süreyi tamamlayan filtreler artık kullanılmaz hale gelmektedir. Bundan dolayı belirli aralıklarla filtrelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Filtre değişimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hortumların da değiştirilmesidir. Eğer ki filtreler tamamen dolar ve bakımsız duruma gelirse musluklarınızdan akan suyu arıtma cihazı sayesinde temizleme şansınız kalmayacaktır. Suya ilk kez arıtma işlemi yapan filtrelerin değişimi çok önemlidir. Süresini dolduran ilk filtreniz değiştirilmediğinde musluktan akan su arıtılmamış bir şekilde hazneye dolacak ve kirli su içmiş olacaksınız. 

Su Arıtma Cihazı Bakımında Püf Noktalar

Su Arıtma Cihazlarının bakımları yapılırken küçük ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Bakımın yapılacağı sıra uygulanması gereken birkaç ipucu bulunuyor. Yararlı olacak bu ipuçları şu şekilde:

  1. Su arıtma cihazınızı düzenli olarak kullanmak.
  2. Kullanmış olduğunuz filtrelerin değişim süresini takip etmek, zamanı geldiğinde filtre değişimi yapmak.
  3. Uzun süre kullanılmamış olan su arıtma cihazını yeniden kullanacağınız zaman cihazınızı içindeki beklemiş suyu tamamen boşaltmak.
  4. Bakım yapma konusunda bilgi sahibi değilseniz bir profesyonelden yardım alın.

Vermiş olduğumuz tüm bu ipuçları cihazınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlar. Aynı zamanda suyun daha içilebilir olmasını ve  virüs, bakterilerin suya temas etmemesine olanak tanır. Düzenli olarak bakım ve kontrol yapmanız durumda içmiş olduğunuz su sağlıklı bir hâl alarak vücudunuzu etkilemez. 

Cihazınız İçin Düzenli Olarak Bakım Yapmanın Önemi

Su arıtma cihazlarında düzenli olarak bakım yapmak çok büyük önem arz ediyor. Büyük şehirlerde yaşayan ve suyun temiz olmasından şüphe duyan vatandaşlar bidon veya damacana su içmek istemiyor. Temiz, arıtılmış ve masrafsız su içmek isteyen kişiler su arıtma cihazı kullanarak bu isteklerini gerçekleştirebiliyor. Ancak sürekli olarak temiz su tüketmek isteyen vatandaşlar düzenli şekilde cihazlarının bakımını yaptırması gerekiyor. Aksi halde haznede biriken su arıtılmaz ve cihazdan istenilen verim alınamaz. Bu nedenle su arıtma cihazlarının çok daha uzun ömürlü olabilmesi ve sürekli olarak su temizleme işlemine devam edebilmesi için düzenli olarak belli periyotlar halinde bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Bakım Yapma Maliyeti 

Cihaz sağlığı açısından su arıtma cihazlarında düzenli olarak bakım yapmak çok büyük önem arz ediyor. Bu nedenle kullanıcılar düzeni olarak bakım yapamaya önem gösteriyor. Birçok kişi bakım işlemlerini kendisi gerçekleştiremediği için yetkili kişilerden destek alıyor. Ancak su arıtma cihazlarında bakım maliyeti çok yüksek değildir. Uzun süreli bakım esnasında filtre ve borunun değişmesi gerekiyorsa normal bakım ücretinden biraz daha fazla fiyat çıkmaktadır. Ancak vermiş olduğunuz bu ücret uzun sürelidir ve cihazınızın sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Leave a comment

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınıza yanıt vermek için buradayız.
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?