Skip links

Su Arıtma Cihazı Tamiri 

Su arıtma sistemleri genellikle hiçbir sorun çıkartmadan uzun yıllar çalışmaktadır. Su Arıtma Cihazlarının bakımları yapılırken küçük ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Su arıtma cihazlarının çok daha uzun ömürlü olabilmesi ve sürekli olarak su temizleme işlemine devam edebilmesi için düzenli olarak belli periyotlar halinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. 

Su Arıtma Sisteminden Çıkan Ses Ne Anlama Geliyor ?

Su arıtma sistemini ilk kez kullanacaksanız veya da filtrenizi yeni değiştirdiyseniz gider hattından veya hava boşluğu musluğundan daha önce duymadığınız bir ses oluşabilir. Bu ses karşısında endişe duymaya gerek yok. Çıkan bu olağandışı ses sistemden atılan hava yüzünden kaynaklanmaktadır. Belli bir süre sonra ses kesilmezse ve bu durum sizi rahatsız ederse tüm boruların sisteme doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. 

Su Arıtma Cihazına Su Dolmuyorsa Ne Yapılmalıdır ?

Su arıtma cihazına su dolmuyorsa muhtemelen bir basınç sorunu vardır. Bu durum ya cihazın tank basıncının çok yüksek olmasından ya da besleme suyu basıncının çok yüksek olmasından kaynaklanır. Boş su tankı 6-8 psi ‘0.50 bar’ basınç değeri göstermelidir. Basınç değeri öğrenme işlemini standart bir bisiklet ölçer ile yapabilirsiniz. 

Eğer ki şebeke suyu 40 psi ‘3 bar’ altındaysa su arıtma tankına su dolmuyor olabilir. Bunu düzeltmek için ters ozmos sistemleri için özel olarak üretilmiş olan pompa’yı kullanmanız gerekmektedir. Eğer sorun hâla çözülmez ise borularda bükülme olabilir veya besleme suyu vanası, tank vanası kapalı olabilir. 

Su Arıtma Cihazından Su Gelmiyorsa Ne Yapılmalıdır ?

Cihazdan suyun gelmemesi membran vananın tıkalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Şebekede su basıncı çok düşükse veya su tankı arızalı ise sistemden su gelmez. Su tankının içinde fazla su akmaya başladığı zaman basıncı yükselten bir hava kesesi bulunur. Bu kese tank membranı olarak adlandırılır. Bir sızıntı veya kesenin patlaması sonucu arızalanırsa tankta yeterli basınç oluşmaz ve bunun sonucunda cihazda ya az su akar ya da hiç su akmaz. 

Su Arıtma Cihazında Sızıntı Varsa Ne Yapılmalıdır ?

Birçok sızıntı durumda sızıntıyı neden olan sorunu tesbit etmek kolaydır. Öncelikle sızıntıyı bulmak için tüm bağlantı yollarının kontrol edin. Musluğun sızıntı yapması bir veya birçok sistem parçasının gevşek olduğunu gösterir. Sızıntıyı durdurmak için tüm bağlantı yollarını sıkıştırın. Boruları port, vana ve giderlere oturtun. Eğer ki sızıntı musluğun dibinden oluyorsa musluğu değiştirmeniz gerekebilir. 

Yıllık Bakım Yapılırken Kontrol Edilmesi Gereken Parçalar

Yıllık bakım sırasında değiştirilen filtre sonrası kontrol edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Su arıtma cihazları’nın uzun ömürlü olabilmesi ve sürekli olarak su temizleme işlemine devam edebilmesi için düzenli olarak belli periyotlar halinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Su arıtma cihazı markalarında hangi markayı seçmiş olursanız olun tüm cihazlar için bakım yapılması gereklidir. Yapılan bakım cihazın ömrünü uzatır. Sürekli olarak temiz su tüketmek isteyen vatandaşlar düzenli şekilde cihazlarının bakımını yaptırması gerekiyor. Aksi halde haznede biriken su arıtılmaz ve cihazdan istenilen verim alınamaz. Cihazdan tam verim almak için kesinlikle yıllık bakımların yapılması gerekmektedir. Filtre değişimden sonra kontrol edilmesi gereken önemli parçalar şu şekilde:

  1. Shotoff vana
  2. Cihaz pompalı ise yüksek basınç Swhic’i 
  3. Cihaz pompalı ise alçak basınç Swhic’i
  4. Atık kısıcı
  5. Membran
  6. Tank havası

Eğer ki bu kontrolleri yapmayı bilmiyorsanız yıllık bakım sırasında değiştirilen filtre sonrasında bir uzmana başvurarak yardım almayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki eğer  filtreler tamamen dolar ve bakımsız duruma gelirse musluklarınızdan akan suyu arıtma cihazı sayesinde temizleme şansınız kalmayacaktır.

Leave a comment

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınıza yanıt vermek için buradayız.
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?